top of page

שיטת פלדנקרייז לטיפול בכאבי גב ושינוי הרגלי יציבה

נכתב על-ידי: רז עורי, מרכז פלדנקרייז רמת-אביב

בישיבה על כסא בחנו יחד את תנועתיות הגב ואת השפעת התנועות על מידת הכאב בגב וברגל. גילינו שהיא נשענת ומטה את עמוד השדרה ביתר קלות דווקא בכיוונים הגורמים ללחץ גדול יותר על האזורים הכאובים. הבדלי התנועה בכיוונים השונים התגלו לה כהפתעה בפרט לאור העובדה שהתנועות היו קלות יותר דווקא בכיוון הכאב. התחושה של חוסר האיזון לפתע קיבלה ביטוי ומשמעות תנועתית ברורה.    

 

כמו אצל רבים אחרים, דפוסי התנועה והרגלי היציבה של נורית מצביעים על חוסר איזון בנשיאת עומסים, בשחיקת השלד, ובמאמצים השריריים ומפריעים לאזורים הפגועים להחלים ואפילו יוצרים בהם פגיעה נוספת. למראית עין מנגנון זה עשוי להיראות הרסני אך הוא מבוסס על הטבע שלנו לסגל לעצמנו דפוסי פעולה אוטומטיים.  

 

כל אדם מסגל לעצמו הרגלי תנועה ייחודיים, בדומה לטביעת אצבע. כך אנו מסוגלים לזהות ממרחק אדם מוכר על סמך הליכתו בלבד. דפוס התנועה מורכב מיחסים תנועתיים מאד ספציפיים בין חלקי הגוף השונים הבאים לידי ביטוי בכל הפעולות שאנו מבצעים. מצד אחד מנגנון זה מאפשר לנו לנוע ולפעול ללא צורך בהכנה מוקדמת. אך מצד שני, יכולת התנועה להתאים את עצמה לתנאים משתנים ולדרישות שונות נפגעת. וכך, בעת כאב נמצא שהסתגלותו התנועתית של הגוף אינה מיטבית ואפילו מזיקה.השלב הראשון לשינוי דפוס פעולתנו היא לדעת כיצד אנו פועלים. חשיפת אותם יחסים תנועתיים הרגליים הוא הכרחי כאשר שואפים להסתגלות אופטימאלית של הגוף.

 

במהלך סדרת הטיפולים, לאחר שזיהינו את דפוסי התנועה המאפיינים את נורית המשכנו לחקור יחד את היחסים התנועתיים בין חלקי השלד ובין חוליות הגב. כך יכולנו להמשיך לפתח ולשכלל את המרכיבים החיוניים לפעולה יעילה. התארכות עמוד השדרה, איזון שרירי הגב, קלות הפיתול, שימוש יעיל באגן, ניצול כוח הרגליים, קלות נשיאת הראש הם חלק מן המרכיבים שחקרנו במהלך הטיפולים. 

 

התהליך הטיפולי בשיטת פלדנקרייז כולל תנועות שהמטופל מבצע, בודק, משווה ומשפר, ובחלקו תנועות שאני מבצע עבור המטופל באמצעות מגע. בעזרת טכניקת המגע המטפל מוביל ומעצב את אותם יחסים תנועתיים שההרגל דחק מן הרפרטואר ומשחזר את האיכות התנועתית שנפגעה בעקבות הכאב וההרגלים. האיכות התנועתית היא מפתח נוסף לשינוי, שהרי יש לשכנע את ההרגל לוותר על חלקו לטובת משהו חדש. על החידוש להיות יעיל יותר ולכן קל יותר, נוח יותר, זמין יותר עם פחות מאמץ. כך תנועות שהיו קשות מתגלות כתנועות שניתן לבצע בקלות עם תכנון והכוונה נכונים.

 

במהלך סדרת הטיפולים נורית גילתה שישיבה יכולה להיות חקירה תנועתית מתמשכת המאפשרת לגב לשמור על גמישות תנועתית וכך למנוע כאבים רבים. גם בהליכה היכולת לאזן את האגן ולייצב את הגב הפכה ממשימה מאמצת לאתגר מעצים המחזיר לא רק את חלקי הגוף למקום אלא גם את תחושת היכולת והמסוגלות העצמית. 

    

נורית, בת 42, פנתה אלי לטיפולי פלדנקרייז בעקבות כאבי גב תחתון מהם סובלת במהלך ארבעת החודשים האחרונים. מבירור אורטופדי אובחנו בלטי דיסק בחוליות הגב התחתון, חלקם יוצרים גירוי ולחץ על עצבי עמוד השדרה ואחראים לכאבים אותם חשה לאורך הרגל הימנית. הכאבים מקשים עליה בישיבה ממושכת, פוגעים ברצף עבודתה ובכושר הריכוז שלה. פרט לכאבים היא חשה שהגוף יצא מאיזון ושהיא מתאמצת ומתקשה בפעולות יום-יומיות פשוטות.

bottom of page